پنج شنبه , ۱۴ آذر ۱۳۹۸
خانه / آموزش / ترفندها / همه چیز در مورد نوتیفیکیشن تلگرام + آموزش تصویری

همه چیز در مورد نوتیفیکیشن تلگرام + آموزش تصویری

تلگرام که امروزه به عنوان عضوی جدا نشدنی از زندگی ما ایرانیان شناخته می شود با همه ی ویژگی های بی نظیر خود، ممکن است گاهی نیز باعث عصبانیت یا کلافه شدن ما شود. این عصبانیت زمانی اتفاق می افتد که گوشی خود را به اینترنت متصل کرده و به یکباره اطلاعیه های زیادی مبنی بر دریافت پیام جدید مشاهده می کنیم. از آنجایی که اکثراً همه ی ما در کانال ها و گروه های مختلفی عضو هستیم بارها این صحنه ی آزاردهنده برایمان تکرار شده است. اما خوشبختانه تلگرام در این زمینه نیز چاره ای اندیشیده و با استفاده از تنظیمات موجود می توانید نحوه ی اطلاع رسانی را به حالتی که خودتان می پسندید تغییر دهید. این تنظیمات می تواند بصورت جدا بر روی یک مخاطب، گروه یا کانال و یا بصورت کلی اعمال شود. در ادامه نحوه ی استفاده از این تنظیمات را بصورت کامل برای شما کاربران گرامی ترفندها شرح می دهیم.

 

سفارشی سازی اطلاع رسانی برای یک کاربر، گروه یا کانال

 

فرض کنید که قصد دارید وقتی از یک کاربر خاص پیامی دریافت می کنید به هیچ وجه به شما اطلاع داده نشود و یا وقتی کاربری مشخص برایتان پیامی ارسال می کند LED گوشی شما به رنگی که از پیش تعیین کرده اید فلش بزند. برای اینگونه کارها که در اصل سفارشی سازی نحوه ی اطلاع رسانی برای یک کاربر خاص است باید مراحل زیر را طی کنید. این مراحل برای گروه ها و کانال ها نیز صدق می کند اما برای راحتی بیان تنها از لفظ مخاطب استفاده می کنیم. البته  درباره ی گروه ها گزینه ای به اسم Mute نیز در نظر گرفته شده است که با فعال کردن آن وقتی پیامی در گروه ارسال می شود هشداری دریافت نخواهید کرد.

 

۱- پس از اجرای نرم افزار تلگرام به دنبال مخاطب موردنظرتان گشته و با ضربه زدن روی آن صفحه ی چت را باز کنید.

 

۲- در بالای صفحه ی چت بر روی نام مخاطب ضربه بزنید.

 

Telegram-Notification-1

 

۳- وارد بخش Notifications and Sounds شوید.

 

Telegram-Notification-2

 

۴- در صفحه ای که باز می شود تنظیمات مختلفی برای روش اطلاع رسانی مشاهده می کنید که کاربرد هر کدام از آنها به شرح زیر است :

 

Telegram-Notification-3

 

 •  اطلاعیه ها (Notification) : با کلیک روی این قسمت سه گزینه برایتان نمایش داده می شود. گزینه ی اول باعث می شود که نحوه ی نمایش از تنطیمات کلی تلگرام پیروی کند. گزینه ی دوم نمایش نوتیفیکیشن را برای این کاربر فعال و گزینه ی آخر آن را غیرفعال می کند. یعنی با انتخاب گزینه ی Disabled دیگر با دریافت پیام از این کاربر به شما اطلاع داده نمی شود.

 

Telegram-Notification-4

 

 • ویبره (Vibrate) : وقتی پیام جدیدی دریافت می کنید گوشی شما بصورت پیش فرض ویبره می رود. در این قسمت می توانید انتخاب کنید که نوع ویبره ی آن چگونه باشد. همچنین قادر خواهید بود با انتخاب گزینه ی Disabled لرزش را برای پیام های کاربر مربوطه بصورت کامل غیرفعال کنید، که اگر مخاطبتان خاص نباشد این گزینه منطقی تر به نظر می رسد!

 

Telegram-Notification-5

 

 • صدا (Sound) : در این قسمت می توانید برای هشداردهنده ی پیام های این کاربر یک صدای به خصوص انتخاب کنید.

 

 • اولویت (Priority) : در این بخش می توانید اهمیت پیام های مخاطب را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که این گزینه جهت استفاده بر روی نسخه ی آب نبات چوبی (Lollipop) و بالاتر اندروید طراحی گشته است. همانطور که مشخص است گزینه ی Max و High از بالاترین اهمیت برخوردار است اما تفاوت بین این دو در این است که اطلاعیه ی Max پس از مدتی ناپدید می شود اما High تا وقتی که پیام را مشاهده نکنید از بین نمی رود.

 

Telegram-Notification7

 

 • رنگ ال ای دی (LED Color) : این همان موردی است که در ابتدای آموزش توضیح دادیم. با استفاده از این گزینه و انتخاب رنگ دلخواهتان هروقت که از کاربر پیامی دریافت می کنید LED اسمارت فون شما به همان رنگ چشمک می زند.

 

Telegram-Notification-6

 

تغییر تنظیمات اطلاع رسانی همه ی پیام ها

 

اگر قصد دارید بصورت همزمان نحوه ی اطلاع رسانی تمام پیام ها را تغییر دهید می توانید از این روش استفاده کنید. برای مثال معمولاً صداکردن و یا ویبره رفتن گوشی در هنگام دریافت پیام ها آزاردهنده بوده و همه ی ما به دنبال راهی هستیم تا آن را غیرفعال کنیم. برای اعمال اینگونه تنظیمات مراحل زیر را دنبال کنید :

 

۱- برنامه ی تلگرام را باز کرده و بر روی علامت سه خط روی هم در بالا سمت چپ صفحه ضربه بزنید.

 

Telegram-Notification-13

 

۲- در لیستی که باز می شود گزینه ی Settings را انتخاب کنید تا وارد بخش تنظیمات شوید.

 

Telegram-Notification-12

 

۳- در صفحه ی تنظیمات بر روی گزینه ی Notifications and Sounds ضربه بزنید.

 

Telegram-Notification-8

 

در صفحه ای که باز می شود همه ی تنظیمات مربوط به روش های اطلاع رسانی نمایش داده می شود. در زیر هر کدام از موارد موجود در این بخش را برایتان شرح می دهیم :

 

Telegram-Notification-9

 

سرویس اطلاع رسانی (Notification Service) : در صورتیکه این گزینه را در حالت غیرفعال قرار دهید دیگر اطلاعیه های کمپانی تلگرام را دریافت نخواهید کرد.

 

اطلاع رسانی پیام ها (Message notifications) : تنظیماتی که در این قسمت تعیین می کنید بر روی پیام هایی که از کاربران دریافت می کنید اعمال می شود. از جمله تنظیمات این قسمت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 

 • هشدار (Alert) : در صورتیکه این گزینه را خاموش کنید دیگر هیچ اطلاعیه ای مبنی بر دریافت پیام جدید دریافت نخواهید کرد و برای مشاهده ی پیام ها تنها باید وارد نرم افزار تلگرام شوید.

 

 • پیش نمایش پیام (Message Preview) : در صورتیکه گزینه ی هشدار و این گزینه فعال باشند می توانید بخشی از پیام دریافت شده را در نوار اطلاع رسانی گوشی مشاهده کنید.

 

 • رنگ چراغ ال ای دی (LED Color) : همانطور که در این آموزش چندبار تکرار کردیم می توانید انتخاب کنید که چراغ LED در هنگام دریافت پیام جدید به چه رنگی در بیاید.

 

 • اطلاعیه های پاپ آپ (Popup Notifications) : به لطف پاپ آپ های متعدد سایت ها و برنامه ها، همه ی ما با مفهوم پاپ آپ یعنی پنجره هایی که در جلوی سایر صفحه ها باز می شوند آشنا هستیم. با فعال کردن این گزینه وقتی پیامی دریافت می کنید یک پنجره ی پاپ آپ در صفحه ی گوشی شما باز شده و پیام دریافتی را نمایش می دهد.

 

 • صدا (Sound) : این قسمت نیز همانطور که از نامش مشخص است صدای هشداردهنده ی پیام ها را تغییر می دهد.

 

 • اولویت (Priority) : همانطور که در ابتدای آموزش نیز این مورد را شرح دادیم با استفاده از آن قادر خواهید بود اولویت پیام های دریافتی را برای سیستم عامل اندروید (نسخه ی آب نبات چوبی و بالاتر) تعیین کنید.

 

Telegram-Notification-10

 

اطلاع رسانی گروه ها (Group notifications) : تنظیمات این قسمت به پیام هایی که از گروه ها دریافت می کنید مربوط می باشد. گزینه های این قسمت دقیقاً مثل تنظیمات پیام ها که در بالا توضیح دادیم می باشد.

 

Telegram-Notification-11

 

اطلاع رسانی داخلی (In-app notifications) : این تنظیمات مربوط به وقتیست که در داخل برنامه ی تلگرام هستید. آنطور که معقول است لازم نیست وقتی در داخل اپلیکیشن هستیم با استفاده از صدا یا لرزش از آمدن پیام جدید مطلع شویم! پس بهتر است که این گزینه ها در حالت خاموش بمانند.

 

رخدادها (Events) : اگر برای مدتی از تلگرام استفاده کنید مشاهده می کنید وقتیکه کاربری جدید به تلگرام می آید پیامی مبنی بر اینکه این مخاطب به تلگرام پیوسته است مشاهده می کنید. حال اگر قصد داشته باشید که دیگر اینگونه پیام ها برایتان ارسال نشود کافیست گزینه ی Contact joined Telegram را غیرفعال کنید. گزینه ی دیگری که در این بخش قرار گرفته امکان فعال یا غیرفعالسازی نمایش پیام های پین شده ی گروه ها است.

 

Telegram-Notification-14

 

سایر تنظیمات (Other) : در این بخش نیز گزینه هایی که در سایر قسمت های این صفحه جای نگرفته اند قرار داده شده است. از گزینه های موجود در این قسمت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 

 • روشن نگه داشتن سرویس (Keep-Alive Service) : با فعال بودن این گزینه در صورتیکه اپلیکیشن تلگرام توسط سیستم یا کاربر خاموش شود باز هم برنامه بصورت خودکار اجرا می شود تا کاربر بتواند اطلاعیه ی پیام های جدید را دریافت کند.

 

 • اتصال پس زمینه (Background Connection) : این گزینه مقدار اندکی اتصال را بصورت پس زمینه برای دریافت اطلاعیه های جدید نگه می دارد.

 

 • نمایش شمارشگر پیام ها (Badge Counter) : در صورتیکه این گزینه فعال باشد در کنار هر مخاطب، گروه یا کانال تعداد پیام هایی که هنوز نخوانده اید نمایش داده می شود. به احتمال زیاد شما نیز علاقه ای به غیرفعالسازی این گزینه نخواهید داشت.

 

 • تکرار اطلاعیه ها (Repeat Notification) : اگر زمانی اطلاعیه های تلگرام را از نوار اطلاع رسانی گوشی حذف کردید و پس از مدتی باز مشاهده کردید که ظاهر شده اند به خاطر روشن بودن همین گزینه است. در صورتیکه نمی خواهید آن را غیرفعال کنید می توانید مدت زمان بازه ی تکرار شدن اطلاعیه ها را تعیین کنید.

 

تنظیم مجدد (Reset) : در این بخش گزینه ای به نام Reset All Notifications وجود دارد که با ضربه زدن روی آن تمامی تنظیماتی که تاکنون برای نحوه ی اطلاع رسانی انجام داده اید به حالت اصلی باز می گردند. این تنظیم مجدد شامل تغییرات تنظیمات نوتیفیکیشن که برای هر کاربر صورت گرفته نیز می باشد.

منبع : ترفندها

 

همچنین ببینید

ترفند غیر قابل ویرایش کردن بخش‌هایی از متن را در WORD

گاه لازم است ‌یک فایل مستند Word را در اختیار همکاران یا دوستان خود یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE